Cumartesi, Aralık 24, 2005

Tapwave Zodiac

Lütfen Dikkat: Unutmayın ki burada yazılanlar zamanla geçerliliğini yitirecektir, mesela daha avantajlı ürünler çıkabilir, ya da fiyatı düşen ürünler yazılarda belirtildiğinden daha avantajlı konuma gelebilir.

Tapwave Zodiac en güçlü palmlardan biriydi. Oyun ve multimedya için özel olarak tasarlanmış. 480x320 büyüklüğünde ekrana, 200 Mhz işlemciye, 128 MB RAM'e sahip. Ancak onu faklı kılan daha başka özellikleri var. Bu cihazın 8 MB RAM'e sahip bir ATI grafik işlemcisi, Yamaha ses işlemcisi, dahili stereo ses sistemi, oyunlarda titreşim özelliği, iki adet SD kart yuvası var! Kesinlikle müthiş.İncelemelerden birinde ses sistemi ile ilgili bir yorum dikkatimi çekti. İnceleyen kişi, ses kalitesini denemek için kulaklıkları takmış ve "kulaklıkla dinleyin" isimli sesi dinlemeye başlamış. Çeşitli sesleri dinlerken birden evinin yakınlarında birinin silahla ateş ettiğini duymuş, dediğine göre yaşadığı yerde sarhoşlar böyle şeyler yapabiliyormuş. Adamı tutuklatmak niyetiyle kulaklıkları çıkartıp sandalyesinden kalktığında birden duraklamış, çünkü silah sesi falan yokmuş. Her taraf sessiz ve sakin... Ama kulaklıktan bazı sesler gelmekteymiş. İşte o an duyduğu sesin Zodiac'tan dinlediği ve cihazın ses kalitesini ortaya koyan örnek seslerden biri olduğunu farketmiş!

Ne yazık ki Zodiac arada kaldı, bir oyun aleti gibi gözükmesi belli bir kesmi cihazdan uzaklaştırırken, onun için yapılmış yeterince oyun olmaması da bir başka kesimi uzaklaştırdı.

Yine ne yazık ki şu aralar yurt dışında oldukça ucuzlamış olan Zodiac'lar Türkiye'de satılmıyor.

Önemli güncelleme: Bu cihazı üreten şirket kapandı. Almaya karar verirseniz bunu göz önünde bulundurarak alın. Ben olsam alır mıydım? Zodiac 2 olması ve fiyatının düşük olması şartı ile, evet alırdım.Tapwave Zodiac'ın özellikleri şöyle:

İşletim sistemi: Palm OS® 5.2T
İşlemci: 200 MHz Motorola i.MX1 ARM9
Ekran:3.8" 480x320 Transflective TFT, 65000+ renk desteği, ATI Imageon W4200 grafik işlemcisi (8MB RAM)
Pil: 1540 mAh Lithium Ion, kullanıcı tarafından değiştirilemiyor
Hafıza: Zodiac 1'de 32MB (20MB kullanılabilir alan) ve Zodiac 2'de 128MB (116 MB kullanılabilir alan)
Genişleme yuvası: 2 adet, SD ve MMC kartları destekliyor, SDIO desteği ise slotlardan biri ile sınırlı
Networking: Dahili Bluetooth, ayrıca WiFi kartı takılabiliyor
Ses: Dahili stereo hoparlörler ve 3.5 mm kulaklık girişi, Yamaha ses işlemcisi
Notlar: Ses kaydedicisi ve titreşim özelliği var. Oyunlarda titreşim özelliği var (vibration feedback).

Tapwave Zodiac hakıında daha fazla bilgi ve incelemeler:
Resmi sayfası
MobileTechReview incelemesi
BrightHand incelemesi
PocketFactory incelemesi
BargainPDA incelemesi
Tapland incelemesi
The Gadgeteer incelemesi
The Register incelemesi

Hiç yorum yok:

Son yazılarım

İlginizi çekebilir: