Pazartesi, Kasım 03, 2008

Palm cihazınız için yeni işletim sistemi?

Dmitry Grinberg, Palm hayranlarının tanıdığı bir isim. Tek başına çıkardığı pek çok yazılım ile Palm cihazların sınırlarını zorlayan bir programcı. Mutlaka onun programlarından biri ile karşılaşmışsınızdır: SkinUI, PowerSDHC, PowerDigi, BrightnessFix, FAT32 Driver, Flash Player ve daha pek çok program onun elinden çıktı.

Yapılamaz denilenleri yapmaya bayılan Dmitry, geçenlerde son bombasını patlattı. Mobil cihazlar için bir işletim sistemi geliştirdiğini duyurdu. Açıklamasına göre bu işletim sistemi Palm programları ile %100 uyumlu olacak ve birden fazla Palm programını aynı anda çalıştırmaya izin verecek.

Pek çok yorumcunun belirttiği gibi, bir kişinin tek başına geliştirdiği bir işletim sisteminin rekabetin arttığı bir dönemde ne kadar başarılı olacağı tartışmalı bir konu. Dmitry'nin iyi bir iş çıkaracağından şüphem yok ama, proje tamamlanmadan fazla ümit bağlamayı düşünmüyorum. Eğer kurulumu ve kullanımı bilgisayar manyağı olmayı gerektirmiyorsa, ve Palm OS'u aşan gelişmiş uygulamalara izin verecekse başarılı olma ihtimali var.

Bu arada, projenin kod adı DGOS. PalmInfoCenter'ın bu konudaki haberine ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bu yazı ve bu sitede yayınlanan bütün diğer yazılar Mobil Yazılar tarafından yazılmıştır ve bütün hakları Mobil Yazılar'a aittir. Başka bir yayında yayınlanamaz. Sitenizin, forumunuzun, blogunuzun ticari amaç taşıyıp taşımaması farketmez. Daha fazla bilgi için lütfen alıntı kurallarına bakınız.

Hiç yorum yok:

Son yazılarım

İlginizi çekebilir: