Cumartesi, Aralık 05, 2009

E63’ün klavyesi

Buraya kadar sabırla okuduysanız, bir insanın neden Nokia E63 almak isteyebileceğini şimdi söyleyeceğim: Çünkü Nokia E63 ile T9'a mahkum değilsiniz.

Normal telefonlarda kullanılan tuş takımı internet odaklı bir telefona hiç uygun değil. Evet, alışan biri T9 metin tahmin sistemi ile oldukça hızlı mesaj yazabiliyor, ama bu bazen yanlış yazımlara sebep olabiliyor ("hızlı" yerine "gizli" yazdığınızı fark etmeden mesajı göndermek gibi), internet adresleri gibi T9 sözlüğünde olmayan şeyleri yazarken ise işkenceye dönüşüyor.

E63'ün klavyesi ilk başta biraz küçük gelebilir ama zamanla alışıyorsunuz ve oldukça rahat ve hızlı yazabiliyorsunuz. Ama burası Mobil Yazılar ve ben yine olumsuz bir şeyler söylemeden duramayacağım. Bunları yazalım ki almadan önce bilin, değil mi?

En temel sorun, Türkçe karakterleri yazmak için öncelikle sol alt köşedeki işlev tuşuna basmak zorunda kalmanız. Bu yazım hızını olumsuz etkiliyor. Ama bundan kurtuluş da yok ne yazık ki, çünkü Türkçe karakterlerin tek basımlık olması için fazladan tuş eklemeleri gerekirdi.

Bir diğer sorun da, yazı yazarken cihazı iki elle kullanmak zorunda kalmanız. E63'de tek elle yazmak hem yavaş hem de zor oluyor. Ayrıca, rakamları yazmak için işlev tuşuna basmak zorunda kalmak rahatsız edici. Ancak boşluk (space) tuşunun küçük olmasından dolayı herhangi bir sorun yaşamadım (E71'in boşluk tuşu daha büyükmüş, kimileri E63'ün tuşunun küçük olmasından rahatsızlık duyduklarını belirtiyorlardı çeşitli sitelerde). Bunların dışında, tuş aralığı daha fazla olan modeller daha rahat bir yazım tecrübesi sunabilirler.

Klavyedeki tüm tuşlar alttan aydınlatmalı. Tüm tuşlara rahat basılabiliyor, herhangi bir takılma ya da algılama sorunu söz konusu değil.

Doğrusu klavyeye alıştıktan sonra onu son derece aktif bir şekilde kullanmaya başladım. Mobil Yazılar’a yazı göndermek için pek vakit bulamıyordum, E63 ile toplu taşıma araçlarında uzun uzun yazılar yazabiliyorum.

Bu arada, cihazın SMS bölümünde Türkçe karakterlerle ilgili iki önemli sorun var. Birincisi, gönderdiğim mesaklardaki Türkçe karakterler gözükmüyor, ikincisi ise, zaten Türkçe karakterli SMS göndermek işkence! Çünkü Türkçe karakterler yazdıkça yazım hızı yavaşlıyor, yavaşlıyor ve en sonunda bastığınız tuşları algılamaz oluyor. Bu sorun cihazın başka hiç bir yerinde yok. Bir firmware güncellemesi ile çözülebilir belki, bilmiyorum.

Sonraki Bölüm: Pil Ömrü

Hiç yorum yok:

Son yazılarım

İlginizi çekebilir: