Salı, Eylül 01, 2015

Elektrik kesik ve telefonunuzun pili bitiyor. Ne yapmalı?

Elektrik kesildiğinde telefon, tablet ve dizüstü bilgisayar gibi mobil cihazların şarjının hemen bitmemesi için neler yapmalı? Elektrik kesilmeden önce, kesintiye hazırlıklı olmak için neler yapmalı?

Öncelikle elektrik kesintisi sırasında neler yapmak gerektiğinden bahsedelim. Kesintinin ne kadar süreceği belli olmaz. Bu yüzden, iletişimsiz kalmamak için, telefonunuzu çok fazla kullanmamanızı tavsiye ederim. Telefonun ekran parlaklığını mümkün olduğunca kısmanız ve mobil veri (3G-4G) bağlantısını kapatmanız da önemli. "Elektrik kesik, canım sıkıldı, ben biraz oyun oynayayım telefonumdan" derseniz, iki saate arama yapamaz olabilirsiniz.


Fotoğraf: Takashi(aes256). Creative Commons.

Yeni akıllı telefonlarda bataryanın daha uzun dayanması için özel seçenekler bulunabiliyor. Örneğin Samsung telefonlarda "Güç tasarrufu" ve "Ultra güç tasarrufu" modları bulunuyor. Bu modlara geçtiğinizde telefonunuzun bir çok özelliği devre dışı kalıyor, hatta Ultra Güç Tasarrufu modunda ekran siyah beyaz oluyor. Böylece şarjınız çok daha uzun süre gidebiliyor. Siz de telefonunuzda böyle bir özellik varsa, kullanabilirsiniz.

Elektrik kesildiğinde telefonunuzu nasıl şarj edebilirsiniz? Bunun en kolay yollarından biri, telefonunuzu dizüstü bilgisayarınıza bağlamak. Modern akıllı telefonlar MicroUSB kablosu ile bilgisayara bağlandıklarında şarj olabiliyorlar. Peki MicroUSB kablonuz yoksa ne yapacaksınız? Aslında muhtemelen bir MicroUSB kablosuna sahipsiniz. Çünkü pek çok modern telefonun şarj adaptörleri aslında MicroUSB kablosu ile geliyor. Adaptörün prize takılan kısmı ile kablosu birbirinden ayrılabiliyor. Böylece kablonun bir ucunu bilgisayarınızın USB girişine bağlayabiliyorsunuz.


Fotoğraf: Twicepix. Creative Commons.

Elektrik kesildiğinde telefonunuzun şarjı çok az ise ve acil bir görüşme yapmanız gerekiyorsa kullanabileceğiniz bir enerji kaynağı daha var: Otomobiller. Eğer aracınızda (ya da bir yakınınızın aracında) telefonunuzu şarj edebileceğiniz bir USB girişi ya da bir adaptör varsa, kısa süre için de olsa arama yapabilirsiniz.

Bunun dışında PowerBank adı verilen mobil şarj depolarını da kullanabilirsiniz. Ancak bu cihazları önceden satın almış ve şarj etmiş olmanız gerekiyor. PowerBank konusuna gelmişken, elektrik kesintisinden önce ne yapmak gerektiğine de değinelim.

Elektrik kesintisine nasıl hazırlanılır? Elektrik kesildiğinde bulabileceğiniz çözümlerden bazıları, elektrikler varken nasıl hazırlık yaptığınız ile bağlantılı. Eğer gerekli ekipmana sahipseniz, elektrik kesintilerini film izleyerek ya da çalışmaya devam ederek de atlatabilirsiniz.


Fotoğraf: RafeB. Creative Commons.

Öncelikle çok basit bir tavsiye ile başlayacağım: Mobil cihazlarınızı her gün şarj edin. Samsung E5 gibi şarjı iki gün dayanan bir telefonu bir gün arayla şarj etmek isteyebilirsiniz, ama elektrik kesintisine %50 şarj ile yakalanmaya değmez. Hoş bir durum değil ama, bütün cihazları her gece şarj etmeye alışmak gerekiyor günümüzde.

İkincil olarak, Mobil Yazılar okurlarına her zaman yaptığım bir tavsiyeyi tekrarlayacağım: Bataryası kullanıcı tarafından değiştirilebilen telefonları satın almaya çalışın. Bu devirde bu tür telefonlardan çok kalmadı ama, yine de önemli. Telefona alacağınız birkaç yedek batarya ile günlerce şarja ihtiyaç duymadan idare edebilirsiniz. Bu tavsiye sadece telefonlar için değil, dizüstü bilgisayarlar için de geçerli. Yeni nesil, inceden de ince bilgisayarların bataryası değişmiyor. MacBook Air gibi bilgisayarların 10 saat pil ömrü olabilir, ancak yine de değiştirilebilen bir batarya size bunun ötesine geçebilen esneklik sağlar.Eğer telefonunuzun bataryası değişmiyorsa mutlaka bir mobil şarj deposu (PowerBank) satın alın. PowerBank denilen cihazlar aslında birer yedek batarya. Avantajları farklı türlerdeki telefonlara takılabiliyor olmaları: MicroUSB kablolu bir PowerBank'i MicroUSB'den şarj olan tüm telefonlarda kullanabilirsiniz. Dezavantajları ise büyük ve hantal olmaları, çoğunlukla bir de kablo taşımayı gerektirmeleri. iPhone sahiplerinin ise telefonlarına uygun kablo ile satılan mobil şarj depolarını tercih etmeleri gerekiyor.

İlgili: Pili değişmeyen telefonlar için yedek pil çözümü

Ayrıca, yukarıda da belirttiğim gibi, otomobiliniz mobil cihazlarınız için elektrik kaynağı olabilirler. Ancak aracınızda telefonunuzu şarj edebilen bir giriş olduğundan emin olmanız gerekli. Eğer böyle bir giriş yoksa, bir araç şarj adaptörü satın almalısınız. Elektrik kesintisi olmasa bile, işe gidip gelirken telefonunu araçta şarj etmek iyi gelecektir.

Bunlara ek olarak, telefonunuzu güneş enejisi ile şarj etmenizi sağlayan cihazlar bile bulunuyor. Bu tür ürünler de acil durumlar için çözüm üretebilirler.

Mobil Yazılar'dan şimdilik bu kadar. Bu yazıyı beğendiyseniz, lütfen buraya tıklayarak diğer yazılarıma da göz atın. Kesintisiz günler dilerim!

Bu yazıda kullandığım ilk üç fotoğraf, Creative Commons lisanslıdır. CC lisanslı fotoğraflar, fotoğraf sahibinin belirttiği şartlara uymak kaydıyla, ücretsiz kullanılabilir. Bu tür ücretsiz fotoğrafları nereden bulabileceğinizi öğrenmek için, şu yazıma bakabilirsiniz: Ücretsiz fotoğraflar: Creative Commons.

Hiç yorum yok:

Son yazılarım

İlginizi çekebilir: