Pazartesi, Şubat 14, 2011

Ah Nokia!

Nokia "Bir diğer OEM" mi oluyor? Geçtiğimiz günlerde Nokia, Microsoft ile ortaklık planını açıkladı. Bu planın en önemli sonucu, Nokia'nın Windows Phone 7 platformunu "ana platformu" olarak benimsediği açıklamasıydı. Yani koskoca Nokia; HTC, Samsung, LG ve diğerleri gibi bir konuma yerleşti.

Evet, bu duruma şöyle bir baktığımızda garip bir tablo çıkıyor ortaya. Nokia birden bire sıradanlaştı sanki. Birden bire, sürekli "Ama Symbian şöyle..." diyen fanatiklerin bindiği dal kesildi. Nokia kendisi bile Symbian'dan, hatta Maemo/MeeGo'dan ümidi kesti. En azından kısa dönemde. Evet, Symbian tabanlı telefonlar üretmeye devam edeceklerini söylediler, evet, MeeGo'yu tamamen iptal etmediler. Ama etmelerine de gerek yok, çünkü yenilgiyi kabul ettiler. Artık tüketicinin de, geliştiricinin de gözünde Symbian'ın yeri modern akıllı telefon işletim sistemleri arasında olamaz. Nokia, Palm'ın yoluna düştü. Kendi PalmOS'unu evirdi, çevirdi, sonunda ikinci plana itti.

No Nokia Logo
Nokia'dan bir atılım bekliyordum, ama MeeGo yönünde. Ne Android, ne WebOS, ne de Windows Phone 7 yönünde bir beklentim yoktu. Hatta, bir zamanlar Microsoft'un mobil arenada elini zayıflatmak için birkaç firmanın birleşmesiyle ortaya çıkmıştı Symbian işletim sistemi. Microsoft önce Palm OS, sonra Symbian kalesini fethetti. Nokia'nın kaderi de artık adı bile anılmayan Palm gibi mi olacak?

Birkaç gündür pek çok sitede bu konuda yazılar çıktı. Herkes farklı açılardan baksa da, hemfikir olunan nokta, Microsoft'un hiçbir şey kaybetmediği, Nokia'nın ise neredeyse herşeyini kaybettiği. Hâlâ elinde Microsoft hissesi bulunan yeni Nokia CEO'su Stephen Elop'a "Truva atı" gözüyle bakmaya başladı insanlar. Şirketi Microsoft'un eline teslim etmek için göreve gelmiş gibi bir tablo çiziyor gerçekten. "Nokia neler kazandı bu anlaşmadan?" diye soruluyor, "Bing ve XBox" diyor Stephen. Bu bir kazanç mı? (1)

Basın açıklamaları sırasında "Microsoft ile özel anlaşmamız" denildiği için, bize anlatılandan daha fazlası vardır herhalde diye düşünmüştüm. Örneğin Windows Phone 7 için ücret ödemiyor olabilirdi Nokia. Zira Microsoft'un satışlarını arttırmaya, Nokia'nın modern bir işletim sistemi ile liderliğini korumaya ihtiyacı vardı, değil mi? Daha sonra öğrendik ki, bu anlaşmada gerçekten Samsung, LG ve diğerlerinden hiçbir farkı yok Nokia'nın. Satılan her WP7 tabanlı cihaz için lisans hakkını da ödeyecekler. Nokia gerçekten ne kazanıyor?

Açıklamalardan sonra Nokia'nun hisse değerinin %15 düştüğü söyleniyor. Birkaç gün öncesinde de Nokia E7 modeli piyasaya çıkmıştı. Artık kimse incelemesini yazmak bile istemiyor galiba. Niye yazılsın ki? Zaten Nokia eski cihazlarına çok iyi destek vermiyordu, şimdi herhangi bir yazılım hatasının düzeltilme ihtimali, ya da o uzun süredir beklenen yeni web tarayıcısının çıkma ihtimali iyice düştü. Bu durumda bilinçli telefon alışverişi yapan kişilerin Nokia'nın pahalı modellerinden alma ihtimali yok denecek kadar azaldı. Ülkemizde çoğu kimse telefonları adı Nokia olduğu, görünüşü şık olduğu (2) için alıyor diye düşünebilirsiniz. Ancak "Nokia batıyor" diye bir söylenti (söylenti?) çıkması an meselesi ve bu durumda bu kitlenin de Nokia'dan uzak durma tehlikesi var. Güya Symbian kullanıcı kitlesini WP7'ye geçireceklermiş. Bunun olması için şu anda piyasada WP7 tabanlı Nokia'lar bulunmalıydı diye düşünüyorum. E7'nin satışlarını da baltalayan, zamansız bir açıklama yaptılar.

Nokia, WP7 platformu ile, kendi platformunu geliştirene kadar zaman kazanmak mı istiyor? Palm denemişti bunu. Artık Palm yok (HP var). Yine de tamamen umutsuz olmayalım. WP7 iOS'a göre geriden gelse de gelecek vaat eden bir işletim sistemi. Nokia E7'de WP7 yüklü olsa satın almayı düşünebilirdim doğrusu. Eğer Nokia bu yolu seçtiyse, artık önemli olan şey gerçekten acele edip bir an önce WP7'ye geçebilmeleri.

Avrupalı Nokia'ya okyanus ötesi ile yeni macerasında şans diliyorum. PDA devrinin son işletim sistemi ise saygı duruşunu hak ediyor.

(1) IE'de varsayılan arama servisi olarak gelen Bing ile her karşılaştığında nefretini dile getirip "Şunu iptal etmenin yolu yok mu?" diyen insanlar var. Acı ama gerçek.
(2) Ya da ucuz olduğu için... Son dönemde N8 kullanan birkaç kişinin tercihini "iPhone çok pahalıydı" şeklinde açıkladığını gördüm.

Hiç yorum yok:

Son yazılarım

İlginizi çekebilir: